Festiwal Kultury Bojkowskiej „Boje”

W połowie października 2019 roku w Uryczu, w obwodzie lwowskim na Ukrainie, w ramach projektu „Świat karpackich rozet – działania na rzecz zachowania kulturowej unikalności Karpat”odbył się Festiwal Kultury Bojkowskiej „Boje”.

W czasie tego kulturowego wydarzenia można było podziwiać występy kapel ludowych, uczestniczyć w prelekcjach tematycznych o „świecie Bojków”, a także obserwować inscenizacje karpackich obyczajów ludowych. Nie zabrakło też przedstawicieli rzemiosła, którzy prezentowali swoje – inspirowane tradycją – wyroby rękodzieła. Można więc było i obejrzeć, jak i nabyć, wyroby ceramiczne, skórzane oraz lokalne produkty spożywcze. Organizatorzy przygotowali również przedsięwzięcia dla najmłodszych, tak aby dzieci i młodzież mogły spędzić czas ucząc się elementów spuścizny kulturowej Bojków. Największym zainteresowaniem wśród tej grupy uczestników cieszyła się nauka gry na… trombicie.

W imprezie przygotowanej przez ukraińskich partnerów projektu wzięli udział przedstawiciele polskich mediów, eksperci oraz osoby tworzące dokumentację dla powstającego Centrum Kultury Karpackiej.

Autor tekstu: Kasper Bosek
Autorzy zdjęć: Kasper Bosek, Krzysztof Szpara

Comments are closed.

Partnerzy