Pierwsze warsztaty zielarskie w Daliowej

W beskidzkiej miejscowości Daliowa, w dniach 17-19 maja br., odbyły się – zorganizowane przez partnera Województwo Podkarpackie – warsztaty zielarskie, będące jednym z działań projektu „Świat karpackich rozet”. Prowadząca zajęcia zielarka i fitoterapeutka Joanna Sadowska-Wrzecionko jest miłośniczką dzikich roślin oraz poszukiwaczką tzw. dzikiego smaku.

W trakcie spotkań uczestnicy uzyskali podstawową, ale przekrojową wiedzę w zakresie wyszukiwania, rozpoznawania, zbioru oraz przetwarzania roślin w różnorakich celach. Bliskie sąsiedztwo Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, a więc nieskażonego środowiska naturalnego, sprzyjało spacerom w terenie, zbieraniu roślin rosnących dziko na łąkach, polanach oraz w ogrodzie przy domu gospodarzy. Omawiano zasady dotyczące pozyskiwania, przechowywania i wykorzystania ziół, a także ich zastosowania w domowej apteczce, kuchni i kosmetykach.

Podczas warsztatów uczestnikom przekazano usystematyzowaną wiedzę o określonych zastosowaniach omawianych roślin.  Pierwszy dzień spotkania poświęcony był m.in.: maceratom, olejom ziołowym, maściom, kiszonkom, odwarom i naparom. Kolejny dzień przeznaczono na tworzenie naturalnych kosmetyków i preparatów zdrowotnych np.: kremu do twarzy, peelingu ziołowego, czy maści na ukąszenia i rany.

Ostatniego dnia zajmowano się poszukiwaniem „dzikiego smaku” w kuchni. Odbył się krótki spacer w celu utrwalania wiedzy i zbioru ziół, a następnie wspólnie przygotowano „dziki” – kilku daniowy – obiad z wykorzystaniem roślin rosnących na swoich naturalnych stanowiskach.

 

Autor tekstu: Kasper Bosek
Autor zdjęć: Kasper Bosek

 

Comments are closed.

Partnerzy