Sztuka realizmu magicznego pokazuje na pozór zwyczajny świat, który jednak odbiega od normalności. Wyraża się on w dziwnych kontrastach, tajemniczych złożeniach osób i miejsc lub w chaosie przedmiotów i ludzi.
Taką sztukę od lat tworzy Oleg Denisenko, rocznik 1961, urodzony we Lwowie. W 1992 r. ukończył Wydział Grafiki Ukraińskiej Akademii Drukarstwa. Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę użytkową, książkę artystyczną i kaligrafię. Laureat 28 międzynarodowych nagród i wyróżnień. Uczestnik ponad 200 wystaw na Ukrainie i w Europie. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Razem z artystami Romanem Romanishinem i Konstantinem Kalinowiczem jest uważany za twórcę lwowskiej szkoły grafiki.
Niezwykłe prace artysty (szczególnie grafiki uzyskiwane z rytowanych płyt cynkowych lub aluminiowych) sięgające gdzieś do świata baśni, fantazy, średniowiecznych alegorii i miniatur, inspirowane są także etniczną sztuką górali Karpat. Jego dzieła imponują precyzją, wręcz koronkowością wykonania. Na pozór normalny świat miesza się w nich z metafizyką, lekko wkracza w surrealizm, przesuwa granice wyobraźni każdego widza. W jego grafikach uskrzydlone brodate lub z sumiastym wąsem postaci, w zbrojach lub swoistych nakryciach głowy (z gniazdem ptasim na głowie) dzierżą różnorodne atrybuty: broń, instrumenty muzyczne, klucz albo berło. Ta sztuka to sekretna admiracja magii połączonej z realną formą istnienia. W realizmie magicznym Olega Denisenko mamy do czynienia z przemianą zwykłej codzienności w intrygującą opowieść. To coś więcej niż tylko obraz. To ekspresja pytań i zmagań wewnętrznych artysty wyrażona w różnej formie.